Hlavní výhody a nevýhody celoročních pneu

16.11.2024

Celoroční pneu jsou stále oblíbenější mezi řidiči u nás i v celé Evropě. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které ve většině Evropy panují (především mirným zimám), je tento růst pochopitlný. A také jejich vývoj jde poslední dobou velmi dopředu. Po Goodyearu, který jako první začal vyrábět celoroční pneu, se do vývoje celoroček pustila většina všech světových výrobců. A tito výrobci do vývoje celoročních pneu investují nemálé inanční prostředky, aby vytvořili pneu, které bude fungovat za všech klimatických podmínek. Vždy se ale bude jednat o kompromis mezi letní a zimní pneu.

Výhody

 

  • ušetříte čas a finance za přezouvání dvou sad pneu a za pořízení 2 sady disků a pneu

  • jste připraveni na jakékoliv podmínky, které mohou na silnici nastat a to hlavně během přechodných období na jaře a na podzim

  • vyhnete se frontám a dlouhým čekacím dobám v pneuservisech při sezonním přezouvání pneu, celoroční pneu můžete přezouvat kdykoliv během roku

  • nemusíte řešit místo pro skladování druhé sady pneu

  • při nízkém nájezdu pneu Vám celoroční pneu nezestárnou jako 2 sady pneu

 

Nevýhody

  • celoroční pneu mají horší vlastnosti než kvalitní zimní či letní pneu v daném období

  • nedochází k pravidelné kontrole pneu při přezouvání pneu v pneuservisu

  • většinou vyšší pořizovací cena

  • nižší kilometrový nájezd než letní pneu

 

Jak je to s celoročními pneu v jednotlivých obdobích?

 

Celoroční pneu v zimě

Celoroční pneu lze v zimě používat stejně jako zimní pneu kdy jsou zimní pneu povinné od 1.11. do 31.3., pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, nebo je předpoklad, že tyto podmínky nastanou. A to i v ůsecích, kde je značka povinná zimní výbava. Celoroční pneu mají označení M+S, které Vám stačí jako označení pro zimní provoz v ČR. Drtivá většina celoročních pneu má na bočnici navíc uveden symbol hory (3PMFS), které vyžadují v některých evropských zemích (Německo, Rakousko) jako homologaci pro zimní pneu. I u celoročních pneu je podmínku minimální výška vzorku 4mm.

Pokud budeme porovnávat celoroční pneu se zimními pneu, pak v zimních podmínkách bude zimní pneumatika stejné kategorie lepší. Existují však celoroční pneu, např. GoodYear Vectro 4S nebo Nokian Weatherproof, které se minimálně vyrovnávají běžným zimním pneu. Naopak oproti většině levných pneu budou i ve sněhu lepší. Poslední dobou je v ČR ovšem otázkou, kolik takových dní se za naší mírnou zimu vyskytne.

Nájezd celoročních a zimních pneu je srovnatelný, celoroční pneu mají většinou o něco vyšší nájezd km díky tvrdší směsi.

 

Celoroční pneu v létě

Pro celoroční pneu v létě platí jediné omezení a to je minimální výška vzorku 1,6mm, stejně jako u letních. Proto můžete celoroční pneu stejně jako zimní pneu dojet v létě na minimální výšku vzorku. S tou výhodou, že celoroční pneu budou mít v létě mnohem lepší vlastnosti, než ojeté zimmní pneu.

Oproti letním pneu budou mít celoročky horší přilnavost a delší brzdnou dráhu. Také kilometrový nájezd bude horší, než u letních pneu, které mají tvrdší směs. Ale opět musíme porovnávat pneu stejné kategorie. Pokud obujeme např. celoroční pneu Michelin Crosslimate 2, pak tato pneu se hravě vyrovná většině letních pneu.

 

Pro koho jsou celoroční pneu vhodné:

  • pro řidiče s nižším kilometrový nájezdem, maximálně do 15000km ročně

  • ideální pro městský provoz

  • pro druhý vůz v rodině

 

Komu celoroční pneu nedoporučujeme:

¨

  • sportovně založeným řidičům

  • pro vozy, které pravidelně jezdí delší trasy, nebo mají vyšší km nájezd

  • pro řidiče, kteří bydlí, nebo často jezdí do horských oblastí


Zpět na články

Expresní DOPRAVA

Garance kvality

Kamenná prodejna

Sortiment skladem

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů:

Chrome
Google
Edge
Microsoft
Firefox
Mozilla Foundation
Opera
Opera Software